Kto, kiedy i w jakich okolicznościach postanowił nie czuć zazwyczaj zagrzebane jest w niepamięci. To mogło być pojedyncze, dojmujące wydarzenie lub wiele drobnych, niekoniecznie traumatycznych, ale zawsze przykrych, dotkliwych, aż w końcu na ratunek przyszła myśl: dosyć, nie chcę tego przeżywać, nie chcę się tak czuć, więcej mnie nie dotkniesz…
ZAPISZ MNIE
Łzy przestały płynąć,
gula już nie rosła w gardle, lęk nie paraliżował a złość ponad wszelką miarę nie zalewała oczu. Ale zniknął też śmiech, radość, błogość i spokój, życie przestało tętnić i smakować. Jak się nie czuje, to się nie czuje, tu się nie wybiera. Niech nie zmylą namiastki, cieszenie na pozór czy to przed sobą czy przed innymi. Przyjęło się, że się tak robi, ale to nie jest o czuciu, o doznaniach z trzewi, z serca i miednicy, o soczystym gniewie, którym na chwilę wybiera się tylko siebie i walczy nawet z całym światem, smutku, pozwalającym zanurzyć się w głąb, lęku, który przypomina, że jednak jesteśmy również mali i zależni czy radości i przyjemności, od których drga ciało…
Każdy jakoś nie czuje, wystarczy tak niewiele, jesteśmy wrażliwi, bardzo. A im mocniej nie czujesz, im bardziej twoi ludzie znają cię jako twardego, tym prawdopodobniej bardziej jesteś wrażliwy czy wrażliwa i to nie twardość a skorupa taka gruba, żeby się ochronić.
Tych, którzy są już gotowi poczuć jak dobrze jest móc się popłakać, jak wspaniale móc się wściec, jak zanurzyć się w smutku i roześmiać z głębi zapraszam na grupę Czując… Może okazać się, że można inaczej reagować na świat, niż reagowano na Ciebie…
Grupa skierowana jest do osób, które:
- Zazwyczaj czują niewiele lub wcale
- Wykazują się drażliwością, ich „skóra jest bardzo cienka”
- Łatwo wycofują się z życia, wybierają dystans i osamotnienie nawet gdy w głębi ducha chcą inaczej
- Trzymają zbyt mocno kontrolę w życiu, nie dopuszczają do sytuacji, które ich przestraszają, wzbudzają lęk
- Mają trudności z okazywaniem uczuć mimo, że w środku czują wiele
- Zagubili spontaniczność
- Utracili swoją grację i wewnętrzną równowagę na rzecz bezpiecznych fasad
- Noszą pokłady tłumionej złości, może nawet wściekłości
- Są zwykle skłonne do żartów, zaśmiewając w ten sposób smutek i inne przeżycia
- Siedzą w głowie, nie mają kontaktu z ciałem a ono ich zaskakuje bólami, dolegliwościami
- Mają blokady i opory przy przeżywaniu przyjemności
- Nie umieją płakać, łzy są dla nich czymś nie do przyjęcia, wstydliwym, zabronionym
- Ich relacje są powierzchowne
- Wszystkich, z którymi zarezonowała to ogłoszenie
Prowadzący warsztaty: Jarosław Józefowicz i asysta Emilia Sawicka i Kinga Dłużniewska
Grupa jest przeznaczona zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym. Praca z ciałem daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy i jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.
PRAKTYKI PODCZAS GRUPY OBEJMUJĄ:
- pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym;
- relaksację;
- pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi;
- praktyki indywidualne i w grupie;
- pracę z ciałem i oddechem;
- przestrzeń na omawianie doświadczeń.
O GRUPIE ZAMKNIĘTEJ
To formuła pozwalająca w sposób szczególny wykorzystać potencjał grupy. Rosnące z każdymi zajęciami zaufanie owocuje możliwością schodzenia do głębokich warstw przeżycia. Mają szansę wytworzyć się procesy pomiędzy osobami uczestniczącymi w grupie, co stwarza okazję do świadomego doświadczenia matryc relacyjnych. Regularny rytm spotkań w tym samym gronie buduje poczucie bezpieczeństwa, co pozwala czuć więcej.
O METODZIE LOWENA, KTÓRA ZOSTANIE WYKORZYSTANA PODCZAS WARSZTATÓW METODĄ LOWENA:
BIOENERGETYKA LOWEN’A
To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym, co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.
Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.
CZYM JEST GRUPA W METODZIE LOWENA?
Spotkaniem ze swoim wnętrzem poprzez doświadczenia zapisane w ciele.
Grupę zaczniemy od praktyk pogłębiających kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli w pewnym stopniu. Stopniowo pojawią się również praktyki ekspresyjne i praktyki, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością, którzy również szukają lepszego kontaktu ze sobą.
W CZYM MOŻE POMÓC TAKA GRUPA?
Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem możemy stać się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, lepiej czujemy i rozumiemy to co się w nas dzieje, wzrasta też umiejętność wyrażania tego co czujemy i myślimy. Podczas praktyki możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele. Praktyki te są też świetne dla osób, które na co dzień czują się zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.
PRZECIWWSKAZANIA DO UDZIAŁU W GRUPIE METODĄ LOWENA:
Metoda Lowena (Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Proszę o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.
Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:
- stany psychotyczne
- terapia psychotropowa
- ciąża i okres połogu
- różnego rodzaju stany zapalne i ostre
- padaczka
- jaskra
Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:
- duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
- okres karmienia piersią
- stosowanie środków farmakologicznych
- ogólny słaby stan organizmu
Jeżeli ktoś jest w trakcie terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w zajęciach bioenergetycznych.
W zajęciach (w tej samej edycji) nie powinny brać udziału pary, członkowie rodziny ani bliscy znajomi.
Termin:
Środy: 7, 14, 21, 28 lutego, 6, 13, 20, 27 marca
W godzinach 18.15-21.00
Co zabrać ze sobą:
wygodne ubranie, typu dres lub legginsy;
duży ręcznik;
coś do zapisywania refleksji
MIEJSCE:
Warszawa, Stary Żoliborz
plac Joachima Lelewela 2 (na domofonie prosimy wybrać 1)
Lokalizacja: Blisko centrum, przy stacji metra m1 Plac Wilsona
Inwestycja:
1520 zł
Zapisy:
533 782 123
mail: kontakt@holipsyche.pl
Wpłaty przyjmujemy na konto:
Holipsyche Jarosław Józefowicz
plac Lelewela 2
01-624 Warszawa
Rachunek Mbank 84 1140 2004 0000 3502 8199 8364
W tytule prosimy o wpisanie „Czując” oraz imię i nazwisko uczestnika.
Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona. Ostateczne potwierdzenie rezerwacji miejsca w warsztatach to otrzymanie przez nas wpłaty. O pierwszeństwie decyduje kolejność wpłat.
W przypadku rezygnacji do 10 dni przed rozpoczęciem grupy zwracamy opłatę. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada niezależnie od powodu.