terapia rodzin Warszawa

Psychoterapia i terapia rodzin - Warszawa


Rodzina jest czymś niezmiernie ważnym dla każdego człowieka. To, co się w niej wydarza, znacząco wpływa na wszystkich jej członków. Praca z rodzinnym systemem ma na celu pomoc w rozwiązywaniu trudności oraz podniesienie jakości życia. Zwykle też podnosi świadomość i daje umiejętności do lepszego poruszania się w skomplikowanych relacjach i zależnościach pomiędzy bliskimi.

Terapia rodzin Warszawa

Często punktem wyjściowym do pracy z rodziną są problemy z jednym z jej członków, np. dzieckiem czy osobą starszą. Jednak szybko okazuje się, że te zdefiniowane problemy są osadzone w szerszym kontekście rodzinnym i bez pracy z całym systemem trudno uzyskać pożądaną zmianę.

Jak wygląda terapia rodzin?

Na spotkaniach rodzinnych każda osoba ma okazję, żeby opowiedzieć swoją perspektywę, zostać wysłuchaną i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami. Przestrzeń dla każdego to cenne doświadczenie, zazwyczaj już ono samo przynosi ulgę i zmienia atmosferę pomiędzy bliskimi. Oczywiście, równie ważna jest specjalistyczna pomoc terapeuty czy terapeutki, którzy dysponują wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, aby pomóc w znalezieniu rozwiązań, które danej rodzinie są potrzebne.

Przykładowe zagadnienia, z którymi najczęściej spotykamy się, pracując z rodzinami podczas terapii rodzin:

  • gdy sytuacja, postawa czy zachowania jednego z członków rodziny znacząco wpływa na resztę systemu;
  • gdy to, co dzieje się w rodzinie, odbija się na jednym z jej członków, przyczynia się do problemów jednostki;
  • kiedy system przeżywa kryzys życiowy; mogą to być sytuacje losowe typu utrata pracy, zmiana środowiska, lub będące wynikiem nierozwiązanych konfliktów w obrębie rodziny;
  • trudność rodziny w radzeniu sobie z konfliktami, niemożność konfrontacji i w wyniku tego „zgniła atmosfera”;
  • nadmierna konfliktowość w systemie, zbyt mało „normalnego życia”, stan ciągłego napięcia, „ciężka atmosfera”;
  • choroby jednego lub więcej członków rodziny, szczególnie gdy nie bardzo można znaleźć podłoże organiczne czy też lekarze dają wskazania na podłoże psychosomatyczne i emocjonalne;
  • trudności w relacjach rodzice-dziecko, np. dziecko zachowuje się „dziwacznie”, moczy się, jest wybuchowe, są z nim trudności wychowawcze itp.

To z pewnością nie wszystkie zagadnienia, które wymagają specjalistycznej pomocy jaką jest terapia rodzin. Jeżeli w życiu Państwa rodziny dzieje się coś niepokojącego, zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami. Psycholog rodzinny dyżurujący w naszym ośrodku odpowie na wszystkie Państwa pytania i pomoże w decyzji o podjęciu terapii. Być może właśnie terapia rodzin okaże się pomocą, której potrzebuje Państwa rodzina?

Psycholog rodzinny zaprasza do rozmowy

Rozmowa to dialog, który podejmujemy ze sobą, kiedy chcemy poznać czyjąś opinię lub zdanie na dany temat. Na tej samej zasadzie działa dialog inicjowany podczas terapii rodzin oraz terapii dla małżeństw. Jego zadaniem jest umożliwienie poszczególnym członkom rodziny zabrania głosu i wyrażenia swoich odczuć, nierzadko lęków i obaw, które kierują ich zachowaniem. Zachowaniem postrzeganym przez innych jako niewłaściwe, niestosowne lub irracjonalne. Podczas wspólnej rozmowy moderowanej przez doświadczonego psychologa rodzinnego w sprzyjających warunkach poznajecie mechanizmy rządzące zachowaniem poszczególnych członków rodziny i macie szanse je zrozumieć. To niepowtarzalna okazja, żeby na spokojnie przeanalizować wzajemne relacje i nauczyć się nimi zawiadować. Terapia rodzin to także doskonała przestrzeń do nauki sposobów skutecznego komunikowania się w różnych sytuacjach. Ile razy zdarzyło Ci się, że powiedziałeś coś, co zostało opatrznie zinterpretowane i stało się zarzewiem rodzinnego konfliktu? Skuteczna komunikacja interpersonalna jest niezwykle trudna, szczególnie wówczas, gdy w grę wchodzą silne emocje, a tych w rodzinie nigdy nie brakuje. Podczas terapii rodzin psycholog rodzinny nie tylko pokaże nam jak panować nad emocjami, ale przede wszystkim podpowie jak komunikować się w sposób jasny i zrozumiały dla pozostałych członków rodziny.

Terapia rodzin, czyli rozmowa, na którą coraz rzadziej znajdujemy czas

Pracujemy, uczymy się i żyjemy w zawrotnym tempie. Każdego dnia docierają do nas setki informacji – mniej i bardziej ważnych. Każdego dnia podejmujemy dziesiątki decyzji, których potencjalne konsekwencje staramy się przewidzieć w najdrobniejszych szczegółach. Nic więc dziwnego w tym, że nie mamy czasu rozmawiać… Terapia rodzin daje nam pretekst do podjęcia rozmowy, na którą w warunkach życia codziennego często nie ma czasu i miejsca. Dlatego z ofertą spotkań z psychologiem rodzinnym wychodzimy nie tylko do rodzin, które zauważają, że dzieje się w nich coś złego, ale również do rodzin, które chciałyby poprawić wzajemne relacje. Terapia to narzędzie, które w warunkach ośrodka HOLIPSYCHE postrzegamy w kategoriach środków zaradczych, po które warto sięgać nawet wówczas, gdy tylko wydaje się nam, że w naszej rodzinie dzieje się coś złego. W ośrodku HOLIPSYCHE pomaga również dobry psycholog dziecięcy, do którego możemy się zwrócić w każdej sytuacji, która dotyczy naszego dziecka. Psycholog dziecięcy pomaga zarówno dzieciom przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak i nastolatkom.

Terapia rodzin – dokąd sięga nasza pomoc?

Warszawa – Centrum, Bielany, Żoliborz, Wola to główne rejony, gdzie działa nasz ośrodek – jednak może się do nas zgłosić każdy, kto potrzebuje wsparcia.