Praca z ciałem

Tak to już jest, że jesteśmy przyzwyczajeni do wyrażania się poprzez słowa. Przyjęło się, że opowiadamy nasze historie w rozmowach – sam na sam, w grupie czy sami sobie, w myślach. Ale, gdy się przyjrzeć uważnie, człowiek ma też ciało. Ludzie, którzy dla swojego rozwoju zrobili wiele dobrego poprzez słowa, odnajdują siebie na jeszcze inne sposoby, uruchamiając kontakt z Ja cielesnym. W Holipsyche staramy się podchodzić do człowieka w sposób pełny, zajmując się różnymi poziomami czy warstwami doświadczenia. W naszym miejscu zapraszamy do psychoterapii i rozwoju poprzez ciało, dając mu głos na kilka różnych sposobów:

BIOENERGETYKA LOWEN’A
To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym, co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.
Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje..

Terapeuci prowadzący tą terapię:

TRE®
TRE® (tension releasing exercises-ćwiczenia uwalniające napięcia)-to innowacyjne ćwiczenia opracowane przez dr Davida Berceli mające za zadanie rozluźnić ciało i uspokoić układ nerwowy. W TRE wykorzystujemy naturalne i instynktowne reakcje organizmu- wibracje.  Dzięki temu rozładowujemy napięcia nagromadzone w mięśniach i powięzi, uzyskując głębokie i trwałe rozluźnienie. Ćwiczenia, których się uczymy w trakcie sesji można po pewnym czasie wykonywać samemu w domu. Metoda jest dostępna dla każdego, niezależnie od kondycji czy wieku. Ćwiczenia TRE są idealne wszystkich, którzy odczuwają skutki działania nadmiernego napięcia emocjonalnego i fizycznego. Szczególnie polecane osobom po ciężkich traumatycznych przeżyciach są skutecznym wsparciem psychoterapii. Najbardziej zauważalne efekty to zmniejszenie bólowych napięć mięśni, lepszy sen, poprawa nastroju i zwiększenie poziomu energii. Ćwiczenia TRE korzystnie wpływają na obniżenie poziomu niepokoju wywołanego stresem.

Po więcej informacji na temat TRE® zapraszamy do wpisu na naszymn BLOGU

Terapeuci prowadzący tą terapię:

SOMATIC EXPERIENCING ®

Somatic Experiencing ® jest psychofizjologiczną metodą leczenia następstw traumy szokowej, rozwojowej oraz urazów emocjonalnych. Została stworzona przez dr Petera A. Levine’a w oparciu o jego wieloletnie doświadczenia kliniczne oraz najnowsze badania z zakresu psychologii, fizjologii i neurologii. Jej celem jest przywrócenie równowagi w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez pracę z odczuciami z ciała. Według Levine’a samo wydarzenie nie wywołuje symptomów traumatycznych. Ich źródło tkwi w reakcji układu nerwowego na daną sytuację i ma miejsce wtedy, kiedy zablokowana energia przetrwania zostaje uwięziona w ciele. Niedokończone reakcje walki lub ucieczki powodują powstanie blokad na poziomie mięśni, stawów, przepon i powięzi. To zaś przyczynia się do powstania zaburzeń psychicznych i emocjonalnych oraz rozwoju chorób psychosomatycznych. Somatic Experiencing pozwala  na dotarcie do tych blokad, dokończenie reakcji przetrwania i  i powolne rozładowanie energii zamkniętej w ciele.

Terapeuci prowadzący tą terapię:

SAMOREGULACJA

Terapeuci prowadzący tą terapię:

REZERWUJ WIZYTĘ