Psychoterapia i terapia rodzin – Warszawa
Rodzina jest czymś niezmiernie ważnym dla każdego człowieka. To, co się w niej wydarza, znacząco wpływa na wszystkich jej członków. Terapeuta rodzinny ma na celu pomoc w rozwiązywaniu konfliktów oraz trudności komunikacyjnych pomiędzy członkami rodziny. Psychoterapia rodzin daje przede wszystkim umiejętności do lepszego poruszania się w skomplikowanych relacjach i zależnościach pomiędzy bliskimi.
TERAPIA RODZIN WARSZAWA
Często punktem wyjściowym do pracy z rodziną są problemy z jednym z jej członków, np. dzieckiem czy osobą starszą. Jednak szybko okazuje się, że te zdefiniowane problemy są osadzone w szerszym kontekście rodzinnym i bez pracy z całym systemem trudno uzyskać pożądaną zmianę.
Jak wygląda psychoterapia rodzinna?
Na spotkaniach rodzinnych każda osoba ma okazję, żeby opowiedzieć swoją perspektywę, zostać wysłuchaną i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami. Przestrzeń dla każdego to cenne doświadczenie, zazwyczaj już ono samo przynosi ulgę i zmienia atmosferę pomiędzy bliskimi. Oczywiście, równie ważna jest specjalistyczna pomoc terapeuty czy terapeutki, którzy dysponują wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, aby pomóc w znalezieniu rozwiązań, które danej rodzinie są potrzebne.
W szczególnych przypadkach terapia rodzinna może się także odbyć w formie online – za pomocą Skype lub Zoom. Warto dopytać w recepcji ośrodka który z terapeutów oferuje taką formę spotkań.
Kiedy terapia dla rodzin może okazać się odpowiednią formą pomocy:
- sytuacja, postawa czy zachowania jednego z członków rodziny znacząco wpływa na resztę systemu;
- to, co dzieje się w rodzinie, odbija się na jednym z jej członków, przyczynia się do problemów jednostki;
- kiedy system przeżywa kryzys życiowy; mogą to być sytuacje losowe typu utrata pracy, zmiana środowiska, lub będące wynikiem nierozwiązanych konfliktów w obrębie rodziny;
- trudność rodziny w radzeniu sobie z konfliktami, niemożność konfrontacji i w wyniku tego „zgniła atmosfera”;
- występuje nadmierna konfliktowość w systemie, zbyt mało „normalnego życia”, stan ciągłego napięcia, „ciężka atmosfera”;
- choroby jednego lub więcej członków rodziny, szczególnie gdy nie bardzo można znaleźć podłoże organiczne czy też lekarze dają wskazania na podłoże psychosomatyczne i emocjonalne;
- zaistniały trudności w relacjach rodzice-dziecko, np. zachowanie dziecka odstępuje od normy, występuje nietrzymanie moczu, wybuchowość, są z nim trudności wychowawcze itp.
To z pewnością nie wszystkie zagadnienia, które wymagają specjalistycznej pomocy jaką jest terapia rodzin. Jeżeli w życiu Państwa rodziny dzieje się coś niepokojącego, zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami. Psycholog rodzinny dyżurujący w naszym ośrodku odpowie na wszystkie Państwa pytania i pomoże w decyzji o podjęciu terapii. Być może właśnie terapia rodzin okaże się pomocą, której potrzebuje Państwa rodzina?
Dobra terapia rodzinna to przede wszystkim dialog
Dialog inicjowany podczas terapii rodzin oraz terapii dla małżeństw służy zapewnieniu wszystkim jego stronom przestrzeni do swobodnej wypowiedzi w atmosferze bezpieczeństwa pod okiem osoby bezstronnej, jaką jest psychoterapeuta.
Zadaniem dialogu nawiązanego podczas terapii rodzinnej jest umożliwienie poszczególnym członkom rodziny zabrania głosu i wyrażenia swoich odczuć, nierzadko lęków i obaw, które kierują ich zachowaniem. Zachowanie postrzegane przez innych członków rodziny jako niewłaściwe, niestosowne lub irracjonalne. Podczas wspólnej rozmowy moderowanej przez doświadczonego psychologa rodzinnego w sprzyjających warunkach poznajecie mechanizmy rządzące zachowaniem poszczególnych członków rodziny i macie szanse je zrozumieć. To niepowtarzalna okazja, żeby na spokojnie przeanalizować wzajemne relacje i nauczyć się nimi zawiadować. Terapia rodzin to także doskonała przestrzeń do nauki sposobów skutecznego komunikowania się w różnych sytuacjach. Ile razy zdarzyło Ci się, że powiedziałeś coś, co zostało opacznie zinterpretowane i stało się zarzewiem rodzinnego konfliktu? Skuteczna komunikacja interpersonalna jest niezwykle trudna, szczególnie wówczas, gdy w grę wchodzą silne emocje, a tych w rodzinie nigdy nie brakuje. Podczas terapii rodzin psycholog rodzinny nie tylko pokaże nam jak panować nad emocjami, ale przede wszystkim podpowie jak komunikować się w sposób jasny i zrozumiały dla pozostałych członków rodziny.
Terapia rodzinna, czyli rozmowa, na którą coraz rzadziej znajdujemy czas
Pracujemy, uczymy się i żyjemy w zawrotnym tempie. Każdego dnia docierają do nas setki informacji – mniej i bardziej ważnych. Każdego dnia podejmujemy dziesiątki decyzji, których potencjalne konsekwencje staramy się przewidzieć w najdrobniejszych szczegółach. Nic więc dziwnego w tym, że nie mamy czasu rozmawiać… Terapia rodzin daje nam przestrzeń do podjęcia rozmowy, na którą w warunkach życia codziennego często nie ma czasu i miejsca. Dlatego z ofertą spotkań z psychologiem rodzinnym wychodzimy nie tylko do rodzin, które zauważają, że dzieje się w nich coś złego, ale również do rodzin, które chciałyby poprawić wzajemne relacje. Terapia rodzinna to narzędzie, które w warunkach ośrodka HOLIPSYCHE postrzegamy w kategoriach środków zaradczych, po które warto sięgać nawet wówczas, gdy tylko wydaje się nam, że w naszej rodzinie dzieje się coś złego. W ośrodku HOLIPSYCHE pomaga również dobry psycholog dziecięcy, do którego możemy się zwrócić w każdej sytuacji, która dotyczy naszego dziecka. Psycholog dziecięcy pomaga zarówno dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak i nastolatkom.
Terapia dla rodzin – dokąd sięga nasza pomoc?
Psychoterapia rodzinna w ośrodku HOLIPSYCHE odbywa się w Warszawie (Żoliborz/Bielany), natomiast dzięki lokalizacji blisko stacji metra Plac Wilsona i licznych linii tramwajowych dojazd do naszych placówek jest doskonały z wielu innych dzielnic jak Centrum, Wola, a nawet Mokotów Górny czy Bemowo.