Terapia indywidualna – Warszawa
Psychoterapia indywidualna to spotkanie dwóch osób – tej, która podejmuje pracę nad sobą, i specjalisty czy specjalistki, która będzie towarzyszyć w procesie terapeutycznym. Każdy, kto zgłasza się na psychoterapię, ma specyficzne powody do jej podjęcia, unikalne potrzeby i wynikające z nich oczekiwania, a specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Wspólne zaangażowanie i praca obu stron ma doprowadzić do potrzebnej zmiany.
Psychoterapia indywidualna określana jest najprościej jako bezpośredni kontakt pacjenta z psychoterapeutą. Terapia indywidualna jest formą odmienną do terapii odbywającej się w grupach. Dzięki terapii indywidualnej możliwa jest rozmowa z terapeutą bez obecności osób trzecich, co zapewnia swobodną i szczerą atmosferę. W psychoterapii indywidualnej to sam psychoterapeuta jest narzędziem pracy. Możliwość pomocy w dużej mierze wynika z więzi, jaka zachodzi pomiędzy nim a osobą w terapii.
JAK TERAPIA INDYWIDUALNA WYGLĄDA W PRAKTYCE?
Pierwsza sesja ma charakter zapoznawczej konsultacji. Osoba prowadząca terapię koncentruje się na tym, by dowiedzieć się jak najwięcej o istotnych problemach osoby podejmującej pracę nad sobą, następnie przedstawia swój ogląd sytuacji i propozycje kierunków pracy. Zazwyczaj również na pierwszej czy drugiej sesji zawierany jest kontrakt, czyli uzgadnia się przedmiot procesu terapeutycznego, omawia zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy i tajemnicą zawodową, kwalifikacjami osoby prowadzącej terapię oraz organizacyjną stroną spotkań.
Dalsza praca przebiega w sposób zróżnicowany. Podczas pierwszego etapu sprawy zazwyczaj poruszane są na poziomie ogólnym, omawiane są fakty i historie, tak jak one wyglądają z perspektywy osoby przychodzącej na terapię. Potem stopniowo przychodzi czas, aby wnikać coraz głębiej, dążąc do zrozumienia prawideł stojących w tle przeżywanych sytuacji, odkrycia mechanizmów rządzących psychologią osoby, wszystko po to, aby umożliwić jej życie w zgodzie z autentycznymi potrzebami i procesem.
Terapia indywidualna
Czasami sami czujemy, że coś jest nie tak… Czasami informuje nas o tym najbliższe otoczenie… W sytuacji, kiedy sami nie potrafimy sobie poradzić z naszymi problemami pomocna okazuje się terapia indywidualna, która może przyjąć zarówno formę psychoterapii, jak i coachingu. Psychoterapia indywidualna daje nam do dyspozycji skuteczne i sprawdzone narzędzia walki z obniżonym nastrojem, negatywnymi emocjami czy nadmierną nieśmiałością, która skutecznie hamuje nas w sferze społecznej i zawodowej, a nierzadko także w życiu uczuciowym.
Zalecenie rozpoczęcia terapii indywidualnej możemy usłyszeć również podczas terapii dla małżeństw i terapii dla par. Może się bowiem okazać, że problemy, z którymi zmagamy się w sferze emocjonalnej lub życiu zawodowym mają negatywny wpływ na nasz związek oraz to, jak komunikujemy się z partnerem. Psychoterapia indywidualna pomaga w ich rozwiązaniu, co nierzadko przekłada się na poprawę relacji małżeńskich oraz jakość związku.
Istnieje wiele sytuacji, w których profesjonalna pomoc jest wręcz bezcenna, a możliwość przepracowania problemów lub trudności ze specjalistą takim jak dobry psycholog czy psychoterapeuta przywraca nam radość życia.
KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z DOBROCZYNNEGO WPŁYWU TERAPII INDYWIDUALNEJ NA NASZE ŻYCIE?
Najczęściej spotykane zagadnienia w pracy psychologicznej, gdzie może być przydatna pomoc psychoterapeutyczna i terapia indywidualna:
- obniżony nastrój oraz depresja, brak radości czy satysfakcji z życia,
- trudne stany emocjonalne: przygnębienie, przedłużający się smutek, poczucie braku sensu, bezsilność, niezrozumiały, często towarzyszący wstyd, zażenowanie, napięcie,
- skłonność do agresji i złości, wybuchowość, nadmierna konfliktowość albo unikanie konfliktów, co też prowadzi do problemów
- trudności w kontaktach z innymi ludźmi i w związku z tym wycofywanie się z nich, izolowanie, budowanie nadmiernego dystansu
- nadmierna potrzeba towarzystwa, symbiotyczność, „sklejanie się”, brak autonomii
- skłonność do zaspokajania oczekiwań innych osób i wynikające z tego zapominanie o sobie, „oddawanie się”, nadmierna odpowiedzialność
- brak pewności siebie, poczucie bycia mniej wartym niż inni
- samotność, poczucie odcięcia i izolacji, trudności komunikacyjne
- zablokowanie, brak siły przebicia, energii
- trudności w stawianiu granic, problemy ze stanowczością i konsekwencją
- relacja z substancjami
- zaburzenia jedzenia, snu
- problemy ze zdrowiem, szczególnie, jeżeli są niewytłumaczalne medycznie
- krytycyzm, zbytnia surowość wobec własnej osoby
- wypalenie zawodowe, nadmierny poziom stresu, brak w życiu czegoś, co cieszy
- kryzysy życiowe
- traumy, trudne doświadczenia powodujące urazy, konsekwencje zdarzeń losowych.
To z pewnością nie wszystkie zagadnienia, wymagające pomocy specjalistycznej. Zapraszamy na sesję konsultacyjną i terapie indywidualne wszystkie te osoby, które czują, że ich życie nie jest takie, jak potrzebują, żeby było.
Terapeuci prowadzący tę terapię:
- Agata Kozłowska
- Agnieszka D’Arco
- Agnieszka Hermel-Równy
- Agnieszka Krzysztoń
- Agnieszka Wojdała
- Aleksandra Biernacik
- Aleksandra Kur
- Anna Dorna
- Artur Wojtkiewicz
- Barbara Kreglewska
- Ewa Senderowicz
- Emilia Sawicka
- Grzegorz Giertner
- Hanna Budynek
- Iwona Tarnowska
- Jakub Kotyński
- Jarosław Józefowicz
- Joanna Bieńkowska
- Joanna Józefowicz
- Joanna Ołtarzewska
- Joanna Żarnecka
- Katarzyna Roszczyc
- Katarzyna Wyszyńska
- Maciej Myszko
- Magdalena Kłonica
- Magdalena Kulińska
- Magdalena Słupek
- Małgorzata Bębacz
- Małgorzata Kiełczewska
- Marcin Bochenko
- Marta Poduch-Daniun
- Monika Rutkowska-Michalik
- Natasza Sikora
- Paulina Banaś
- Paweł Franczak
- Paweł Kluczuk
- Piotr Rzepka
- Rafał Wardowski
- Renata Ćwierzeń
- Tomasz Kościelny
- Urszula Jarząbek