„Wszystko się załamało.”
„Nie mam już siły.”
„Nie wytrzymam.”
To zdania, które w ostatnich tygodniach pojawiają się na ustach wielu z nas.
Pojawienie się nowego wirusa wiele osób wprowadziło w lęk o zdrowie i życie, swoje i bliskich. Pojawiają się też często towarzyszące temu problemy, jak utrata pracy, stabilności finansowej, problemy rodzinne, potrzeba pogodzenia pracy w warunkach domowych, stres i napięcie. To wszystko może prowadzić do pojawienia się kryzysu emocjonalnego.
Jest on wynikiem trudności w osiąganiu celów życiowych, przeszkód, które wydają się ludziom nie do pokonania na drodze zwyczajowych wyborów i zachowań, i poprzedza go na ogół jakaś nieoczekiwana trudność lub zdarzenie losowe.
Wielu ludzi kryzys odbiera jako ogromną przeszkodę w dążeniu do celu, rozwoju, która w obecnej sytuacji w ich oczach jest nie do pokonania znanymi dotychczas metodami. Sprawia to, że ich życie się dezorganizuje, następuje brak równowagi psychicznej, napięcie i lęk.
To, w jaki sposób poradzimy sobie z kryzysem zależy od sposobu reagowania na niego. Każdy z nas do równowagi psychicznej może dochodzić w różny sposób i w różnym tempie. W życiu ludzkim pojawia się wiele sytuacji, które prowadzą do nagłej i nieprzewidywalnej utraty równowagi emocjonalnej. Warto jednak pamiętać, iż są to jednak okresy przejściowe, które z czasem mijają.
Czym zatem charakteryzuje kryzys? Jak przebiega?
1. Na początku pojawia się trudność, wydarzenie losowe, które powoduje zdziwienie, zdumienie, a nawet szok. Napięcie w tym czasie bardzo rośnie.
2. Człowiek zaczyna odczuwać bezradność, niezrozumienie, osamotnienie, a dotychczasowe sposoby radzenia sobie w podobnych sytuacjach nie przynoszą efektów.
3. Czas koncentracji na trudnościach, czas odrętwienia, napięcia.
4. Moment zwrotny w kryzysie. Osoba szuka rozwiązania:
- Sposób destrukcyjny – kiedy to osoba na chwile chce zmniejszyć napięcie, poszukuje doraźnej ulgi np. alkohol, narkotyki, zachowania ryzykowane.
- Sposób konstruktywny – kiedyto osoba podejmuje działania mające na celu redukcję napięcia, doznania ulgi, wznowienia adekwatnych sposobów radzenia sobie, znalezienie zasobów, przeorganizowanie myślenia.
Jak widać kryzys może być dla osoby szansą rozwoju, znalezienia zasobów i nowych sposobów radzenia sobie z trudną sytuacją, albo też oznaczać podwyższoną podatność na zaburzenia psychiczne i destrukcyjne mechanizmy radzenia sobie.
Często w sytuacji kryzysowej potrzeba wsparcia z zewnątrz specjalisty jakim jest psycholog, interwent kryzysowy.
Jeżeli masz poczucie, że:
- doświadczasz stanu dezorganizacji emocjonalnej
- czujesz wzmożone napięcie, lek, stres
- jesteś ciągle zmęczony, doświadczasz frustracji ważnych dla siebie celów życiowych lub głębokiego naruszenia cyku życiowego
- dotychczasowe sposoby radzenia sobie w podobnej sytuacji nie sprawdzają się
- jesteś bardziej drażliwy, często wybuchasz
Zadzwoń, napisz.
Autorka: Agnieszka Opach, psycholog, interwent kryzysowy, mediator rodzinny