Czy terapia dla par pomaga?

Kryzysy w związku mogą pojawić się nieoczekiwanie, jednak zazwyczaj są efektem długo nawarstwiających się problemów. Często katalizatorem do trudności w porozumieniu się dwojga ludzi są nagłe zmiany w życiu osobistym lub nieumiejętność pójścia na kompromis. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który zdefiniuje podłoże problemów oraz nakieruje relację na właściwe tory.

Kiedy warto zgłosić się na terapię dla par?

Nie każda kłótnia musi wiązać się z tym, że konieczne będzie wsparcie terapeuty. Nieporozumienia i drobne sprzeczki są naturalnym elementem każdego związku i wcale nie wieszczą poważnego kryzysu. Problem pojawia się wówczas, że napięta sytuacja trwa dość długo, a kryzys przybiera na sile. Na początku warto samodzielnie przepracować pewne sytuacje i starać się zmienić sposób komunikacji, a często być gotowym pójść na kompromis. Wskazaniami do terapii dla par są:

  • ciągłe kłótnie, mające gwałtowny przebieg,
  • oziębłość seksualna,
  • zdrady,
  • agresywne zachowania i częste wybuchy złości,
  • brak umiejętności porozumienia się,
  • trudności w zaakceptowaniu odmiennego zdania drugiej osoby,
  • brak wsparcia ze strony partnera i jego obojętność.

Bardzo często kryzys dotyka pary, które wkraczają w nowy etap życia. Zamieszkanie razem, pojawienie się dziecka, trudności finansowe lub rozwój kariery, skutkujący mniejszą ilością wolnego czasu – to sytuacje, które mogą wpłynąć na pogorszenie relacji.

W czym może pomóc terapia dla par?

Psychoterapia nie jest złotym środkiem, który sprawi, że w związku zapanuje miłość i harmonia. Rolą psychologa jest ukierunkowanie dwojga ludzi, aby zaczęli się ze sobą prawidłowo komunikować i mogli spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Należy pamiętać, że kryzys w związku może wynikać z niezgodności charakterów lub z innych oczekiwań względem życia. W takim przypadku terapia może pomóc w polubownym rozstaniu i zrozumieniu przyczyn rozpadu relacji. Czasami jest to najrozsądniejsze wyjście, aby odzyskać spokój i szczęście. Z tego powodu z takiej formy pomocy chętnie korzystają nie tylko pary, ale także osoby w separacji lub po rozwodzie. Zakończenie związku nie musi bowiem wiązać się z żalem, negatywnymi emocjami oraz brakiem możliwości komunikowania się w warunkach zgody i szacunku.

Jeżeli czujesz, że Twój związek jest na skraju ruiny i chcesz poprawić swoje relacje z partnerem – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci odbudować stosunki z partnerem i rozwiązać problemy, które mogą być przyczyną kryzysu.