„Nie musisz wszystkiego” – Warsztaty metodą A. Lowen’a

Zapraszamy na drugą w tym roku edycję warsztatów metodą Alexandra Lowena.

Jak by to było pozwolić sobie na mniej i wolniej? Zgodzić się na to, co jest i żyć bardziej dla siebie? Jak pisała Alice Miller „Żadna droga w moim życiu nie była tak długa jak ta, która miała mnie zaprowadzić do mnie”. Jeżeli jesteś w jakikolwiek sposób na tej drodze, zapraszamy na warsztaty, w trakcie których będziemy zbliżać się do siebie, przyglądać się relacji z sobą samym czy samą i na różne sposoby doświadczać.

Ile jeszcze muszę się nastarać, żeby wreszcie poczuć zadowolenie z siebie, by zyskać uznanie? Czy jeśli zrobię jeszcze jeden fakultet, kupię lepsze mieszkanie albo więcej zarobię – zasłużę na miłość? Dostrzegą mnie, jeśli mi się to wszystko uda? A może usłyszę coś dobrego od bliskich, pochwali mnie szef? I chyba najważniejsze – czy choć przez chwilę odpuszczę wieczne samo-niezadowolenie?

Mając trudność z uznaniem siebie, szukamy uznania na zewnątrz, z utęsknieniem czekamy na moment docenienia od innych. Kiedy on w końcu następuje (co przecież się zdarza od czasu do czasu), okazuje się, że jednak to nie to, że niewystarczająco, za mało, za słabo… Poddajemy w wątpliwość otrzymaną „nagrodę”, że ironia, złośliwość, że tym razem ktoś dał się nabrać, ale przecież w końcu się połapie… Tracimy pewność, więc zaczynamy od nowa. Tym razem postaram się naprawdę, bardziej, lepiej, zrobię więcej! Krok po kroku robi się z tego pogoń za chwilą uznania, w której gubimy kontakt ze sobą, zatracamy się w niej, ignorujemy coraz bardziej własne uczucia, doznania, siebie…

Stłumione przeżycia jednak nie znikają, tylko „wbudowują” się w nasze ciała, usztywniają je i uzbrajają, aż bolą – bólem tyleż cielesnym, co emocjonalnym. Coraz trudniej jest czuć się swobodnie i naturalnie. Przez napięcia i blokady nie może przepływać fala życia, przez zaciśnięte gardło trudno jest się wyrażać – krzyczeć, płakać, śmiać. W ogóle trudno jest cokolwiek poczuć i jakkolwiek być.

Warsztaty skierowane są do osób, które:

 • nadmiernie starają się o sympatię i miłość;
 • wytrzymują za dużo, znoszą za długo, w końcu wybuchają, niszcząc to, na czym im zależy lub nie wybuchają, tylko tkwią w czymś, co ich przekracza;
 • czują, że już nie dają rady, a nie mogą się do tego przyznać;
 • chcą nadmiernie zadowolić i spełniać oczekiwania;
 • podchodzą do życia perfekcyjnie i w sposób kontrolujący;
 • przeżywają samotność i wyobcowanie;
 • nie umieją wchodzić w zależność, korzystać z pomocy i troski innych, być słabymi w dobrym tego słowa znaczeniu;
 • skrywają pokłady smutku, lęku i złości;
 • wszystkich, z którymi ta treść w jakiś sposób rezonuje.

Prowadzący warsztaty: Jarosław Józefowicz

Asysta: Joanna Józefowicz, Marcin Bochenko

Warsztaty są przeznaczony zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym. Praca z ciałem daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy i jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.

Praktyki warsztatu obejmują:

 • pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym;
 • relaksację;
 • pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi;
 • ćwiczenia indywidualne i w grupie;
 • pracę z ciałem i oddechem;
 • przestrzeń na omawianie doświadczeń.

 

O METODZIE, KTÓRA ZOSTANIE WYKORZYSTANA PODCZAS WARSZTATU:

BIOENERGETYKA LOWEN’A

To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.

Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

CZYM SĄ WARSZTATY LOWENOWSKIE?

Spotkaniem ze swoim wnętrzem poprzez doświadczenia zapisane w ciele.
Warsztaty zaczniemy od ćwiczeń pogłębiających kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli w pewnym stopniu. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością, którzy również szukają lepszego kontaktu ze sobą.

W CZYM MOGĄ POMÓC TAKIE ĆWICZENIA?

Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem możemy stać się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, lepiej czujemy i rozumiemy to co się w nas dzieje, wzrasta też umiejętność wyrażania tego co czujemy i myślimy. Podczas ćwiczeń możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele. Ćwiczenia te są też świetne dla osób, które na co dzień czują się zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

PRZECIWWSKAZANIA DO UDZIAŁU W WARSZTACIE:

Metoda Lowena (Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Proszę o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:

stany psychotyczne

terapia psychotropowa

ciąża i okres połogu

różnego rodzaju stany zapalne i ostre

padaczka

jaskra

Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:

duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk

okres karmienia piersią

stosowanie środków farmakologicznych

ogólny słaby stan organizmu

 

Jeżeli ktoś jest w trakcie terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w zajęciach bioenergetycznych.

W zajęciach (w tej samej edycji) nie powinny brać udziału pary, członkowie rodziny ani bliscy znajomi.

Termin:

28-29 maja 2022 (weekend)

Plan zajęć:

Sobota: 10:00 – 18:00

Niedziela: 10:00 – 16:00

Przewidziana jest przerwa obiadowa.

Co zabrać ze sobą:

wygodne ubranie, typu dres lub legginsy;

duży ręcznik;

coś do zapisywania refleksji

 

MIEJSCE:

Warszawa, Stary Żoliborz

plac Joachima Lelewela 2 (na domofonie prosimy wybrać 1)

 

CENA WARSZTATU:

Przy wpłacie do 22 kwietnia obowiązuje cena promocyjna 650 zł

Przy wpłacie po 22 kwietnia cena wynosi 740 zł

 

Zapisy:

tel. 533 782 123

mail: kontakt@holipsyche.pl

 

 

Wpłaty przyjmujemy na konto:

Holipsyche Jarosław Józefowicz

plac Lelewela 2

01-624 Warszawa

Rachunek Mbank 84 1140 2004 0000 3502 8199 8364

W tytule prosimy o wpisanie „Nie musisz wszystkiego” oraz imię i nazwisko uczestnika.

 

Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


W przypadku rezygnacji do 10 dni przed rozpoczęciem warsztatu zwracamy opłatę. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.