Warsztaty oraz terapia metodą Alexandra Lowena są przede wszystkim spotkaniem ze swoim wnętrzem poprzez doświadczenia zapisane w ciele.

ZAPISZ SIĘ

Warsztaty zaczniemy od ćwiczeń pogłębiających kontakt z ciałem, zanurzymy w odczuwanie, pozwolimy sobie na swobodne doświadczanie siebie. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością siebie, którzy również szukają lepszego kontaktu z własnym wnętrzem.

Kiedy małe dziecko wyciąga ręce, naturalnie ufa, że przyjdzie odpowiedź, że zostanie zaspokojone w tym, czego potrzebuje. Dłonie sięgają zdecydowanie i mocno, żądają, są gotowe do chwycenia. Dążenie do zaspokojenia wzmacnia krzyk, który przywołuje i płacz, który nie daje przejść obojętnie. A całości dopełnia rozpromienienie, gdy pojawia się mama, z obietnicą pokarmu. Uśmiech sytości, błogości, ukojenia. Takie jest przeżycie małego człowieka, doświadczającego bezpiecznej, nakierowanej na niego atmosfery. Na takich podwalinach wzrasta potem człowiek „z pełnym brzuchem” – świadomy swoich potrzeb, czujący się bezpiecznie w świecie, który postrzega jako miejsce dla siebie a nie przeciwko sobie.

Ale bywa też inaczej. Zdarzają się sytuacje, w których bazowe przekonania kształtują się w warunkach braku. Niekoniecznie chodzi o środowisko i doświadczenia traumatyczne (choć nie jest to wykluczone), częściej cichy dramat rozgrywał się w domach, w których niby wszystko było, jednak brakowało na tyle ważnych rzeczy, że dochodziło do emocjonalnego opuszczenia. Mogły się na to złożyć choroby czy przemęczenie opiekunów, ich problemy emocjonalne, nadmiar pracy czy obowiązków i wiele, wiele innych. Skalę deprywacji określała wrażliwość dziecka a nie obiektywna miara. Ta wrażliwość powodowała, że wyciągnięte rączki coraz bardziej słabły, nieukojony płacz w końcu sprowadzał sen, który nie przynosił ulgi, lecz tylko na chwilę zabierał świadomość, krzyk tracił coraz bardziej na donośności. Dziecko cichło, siłą rzeczy coraz mniej domagało się zaspokojenia co mogło być przyjmowane z ulgą przez opiekunów, jednak dla niego samego było brzemienne w skutkach – tam i wtedy jak i tu i teraz. Łatwo połączyć logiką emocjonalną doświadczanie zawodu i opuszczenia w przeszłości i obecny brak wiary, że coś jest dla mnie, że mogę dostać. I dojmujące przekonanie, nierzadko wbrew realiom, że niemożliwa jest sytość, bezpieczeństwo czy satysfakcja. Że można dostać niewiele albo wcale.

 

Każdy z radzi sobie ze swoim wyposażeniem emocjonalnym najlepiej jak umie. Niektórzy wycofują się w świat fantazji, marząc o życiu, którego brak odczuwają. Ograniczają się do marzeń, bo opadnięte rączki skutkują niemożnością w kształtowaniu swojego losu. Towarzyszy temu żal, z którym, jak z wieloma innymi rzeczami, pozostaje się w środku, w zablokowaniu i osamotnieniu. Ten żal przejawia się drażliwością, osoby z taką historią można łatwo dotknąć, zranić.

 

Inni z kolei dorośli zbyt wcześnie. Brak dostatecznie dobrych dorosłych w otoczeniu spowodował, że postanowili sami być dorośli. Nie był to jednak naturalny proces dojrzewania a wymuszony opuszczeniem, z którego powodu pozostali z urazem w środku oraz nieświadomym oczekiwaniem, żeby wreszcie nimi się ktoś zaopiekował. I poczuciem, że prawdziwe życie im się należy i że ktoś – ludzie, świat – jest im to życie winny. W głębi ducha sprowadza się to do tęsknoty by pozostać w ciepłym łóżku i być otoczonym troską, uwagą, sytością. Być karmionym na różne sposoby.

 

Jeszcze inni szukają ukojenia, osuwając się w uzależnienia, gdzie znajdują namiastkę spokoju od lęku przed samotnością a kolejni zapadają na choroby, zarówno dlatego, że nie mają wykształconych umiejętności dbania o siebie, jak również dlatego, że stan choroby daje nieuświadomione okazje do skupienia na sobie uwagi i starań. Dopiero wtedy taka osoba czuje, że może coś dostać, o coś poprosić.

To oczywiście nie wszystkie sposoby radzenia sobie z różnorako rozumianym opuszczeniem. Jest wiele, wiele innych, tak jak wielu jest ludzi wciąż wypełnionych dawną tęsknotą, utkniętych w poczuciu osamotnienia i bazowym niezaspokojeniu, potrzebujących a jednocześnie przerażonych tym, że mogą się znowu zawieść.

Zapraszamy na warsztat metodą Lowena (Analiza Bioenergetyczna) podczas którego będziemy rozpoznawać siebie w tym temacie, słuchać, co mówią nasze ciała i odnajdować w sobie możliwości aby postawić na siebie, ze świadomością, że tym, kto na pewno mnie nie opuści, jestem ja sam lub ja sama.    

 

Te warsztaty metodą Lowena skierowane są do osób, które:

 • Łatwo wycofują się w świat fantazji, depresji czy niemożności
 • Rzeczywistość wydaje im się przytłaczająca, zbyt wymagająca
 • Wykazują się drażliwością, ich „skóra jest bardzo cienka”
 • Dorośli przedwcześnie i wciąż utrzymują nadmiernie odpowiedzialność w życiu
 • Są nostalgiczne, gdzieś tam w środku tli się odczucie nieokreślonej tęsknoty
 • Noszą pokłady tłumionej złości a nawet wściekłości
 • Łatwo wpadają w irytację, ale nie mają kontaktu ze złością
 • Lgną do innych, relacje przedkładają nad własny interes
 • Łatwo zatracają się w związkach
 • Nadmiernie boją się samotności
 • Nie umieją dbać o siebie a wykazują się opiekuńczością wobec innych
 • Maja problem z proszeniem o pomoc
 • wszystkich, z którymi ta treść w jakiś sposób rezonuje.

 

Prowadzący warsztaty: Jarosław Józefowicz

Asysta: Joanna Józefowicz, Iwona Tarnowska, Marcin Bochenko

Warsztaty są przeznaczone zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym. Praca z ciałem daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy i jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.

 

WARSZTATY OBEJMUJĄ:

 •   pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym;
 •   relaksację;
 •   pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi z „tu i teraz” oraz z „tam i wtedy”
 •   ćwiczenia indywidualne i w grupie;
 •   pracę z ciałem i oddechem;
 •   przestrzeń na omawianie doświadczeń.

 

O METODZIE LOWENA, KTÓRA ZOSTANIE WYKORZYSTANA PODCZAS WARSZTATÓW:

BIOENERGETYKA LOWENA

To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.

Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

W CZYM MOGĄ POMÓC TAKIE ĆWICZENIA?

Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem możemy stać się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, lepiej czujemy i rozumiemy to co się w nas dzieje, wzrasta też umiejętność wyrażania tego co czujemy i myślimy. Podczas ćwiczeń możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele. Ćwiczenia te są też świetne dla osób, które na co dzień czują się zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

PRZECIWWSKAZANIA DO UDZIAŁU W WARSZTATACH METODĄ LOWENA:

Metoda Lowena (Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Proszę o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

 

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:

 •   stany psychotyczne
 •   terapia psychotropowa
 •   ciąża i okres połogu
 •   różnego rodzaju stany zapalne i ostre
 •   padaczka
 •   jaskra

Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:

 •   duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
 •   okres karmienia piersią
 •   stosowanie środków farmakologicznych
 •   ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli jesteś w trakcie terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planujesz się wziąć udział w zajęciach bioenergetycznych.

W zajęciach (w tej samej edycji) nie powinny brać udziału pary, członkowie rodziny ani bliscy znajomi.

  Termin:

  1-2 kwietnia 2023 (weekend)

  Plan zajęć:

  Sobota: 10:00 – 18:00

  Niedziela: 10:00 – 16:00

  Przewidziana jest przerwa obiadowa.

  Co zabrać ze sobą:

  wygodne ubranie, typu dres lub legginsy;

  duży ręcznik;

  coś do zapisywania refleksji

  MIEJSCE:

  Warszawa, Stary Żoliborz

  plac Joachima Lelewela 2 (na domofonie prosimy wybrać 1)

  Lokalizacja: Blisko centrum, przy stacji metra m1 Plac Wilsona

  CENA WARSZTATÓW:

  Przy wpłacie do 10 marca 2023 obowiązuje cena promocyjna 790 zł

  Standardowa cena od 11.03.2023 to 890 zł

  Zapisy:

  tel. 533 782 123

  mail: kontakt@holipsyche.pl

ZAPISZ SIĘ

  Wpłaty przyjmujemy na konto:

  Holipsyche Jarosław Józefowicz

  plac Lelewela 2

  01-624 Warszawa

  Rachunek Mbank 84 1140 2004 0000 3502 8199 8364

  W tytule prosimy o wpisanie „I że nie opuszczę się już więcej” oraz imię i nazwisko uczestnika.

  Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona. Ostateczne potwierdzenie rezerwacji miejsca w warsztatach to otrzymanie przez nas wpłaty. O pierwszeństwie decyduje kolejność wpłat.

  W przypadku rezygnacji do 10 dni przed rozpoczęciem warsztatu zwracamy opłatę. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.