„JA w relacjach”

Warsztaty metodą analizy bioenergetycznej A. Lowen’a

ZAPISZ SIĘ

Na dłużej i przelotnie, z bliskimi, nieznajomymi, w pracy i na wyjeździe – ciągle jest się z kimś. Nawet jak się człowiek zamknie w domu, to też jest w relacji i to nie byle jakiej, bo z samą albo samym sobą. Współbycie jest czymś tak naturalnym, że aż oczywistym. Tyle tych spotkań, tyle okazji by się poznawać, odkrywać, uczyć siebie, a mimo to temat wciąż pozostaje niełatwy. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że dzielenie obecności to jedno z większych wyzwań.

Zapraszamy do udziału w zajęciach poświęconych relacjom wewnętrznym i zewnętrznym. Zostaną one przeprowadzone w oparciu o Analizę Bioenergetyczną – metodę odwołującą się do świadomości i głębokiego doświadczania. W tym laboratorium relacji, które wspólnie stworzymy, czeka nas wiele autentycznych chwil i wydarzeń w wymiarze intrapsychicznym i interpsychicznym.

„Ja” relacyjne będzie mogło być rozpoznawane i przeżywane na różnych poziomach:

1) Ja i Ja, czyli spotkanie z samą bądź samym sobą. Świat wewnętrzny – relacja z własnym ciałem, emocjami i aspektami psychicznymi. Jaki czy jaka jestem? Jak siebie przeżywam? Na jakie odsłony siebie się zgadzam, a na jakie nie pozwalam?

2) Ja i Ty, czyli spotkanie w diadzie – relacje z drugą osobą; jak wchodzę w relację z kimś innym i jak z tym kimś potem jestem? O czym jest bliskość dla mnie? Co mnie karmi, a co straszy?

3) Ja i Wy, czyli spotkanie w triadzie – relacje trójkątne; Ja w zestawieniu z figurami rodzicielskimi. Jak to było? Jak „tam i wtedy” wpływa na „teraz i tu”?

4) Ja i Oni, czyli o byciu w grupie – wiele osób, dzieje się więcej, szybciej, … Czy mogę tu być? Czy się odnajduję?

Związki międzyludzkie to różnorodność, dynamika i niepowtarzalność. Budzą obawy a jednocześnie kuszą możliwościami. Trudno w nich być, lecz nie być jest jeszcze trudniej. Ciężko powiedzieć, czy tę ambiwalencję da się w ogóle jakoś rozwikłać, na pewno wiele można sobie ułatwić. W trakcie zajęć, od różnych, czasem nieoczywistych stron i na różnych poziomach, będziemy obejmować uwagą i refleksją min.: Czy jestem w połączeniu ze swoim wnętrzem? Czy umiem być w kontakcie z innymi? Jakie postawy i nastawienia przyjmuję będąc w interakcjach? Czy pozwalam sobie na emocje i przeżywanie? Czy umiem przyjmować i dawać, ale też i odmawiać? Na ile akceptuję podmiotowość i indywidualność u siebie i u innych? Na ile potrzebuję się dopasowywać? O czym są moje trudności relacyjne, jak mogę je rozumieć i czego mogą mnie one nauczyć? Co na to moja głowa, ciało i uczucia? Co mi służy, a co potrzebuję zmienić? I wiele, wiele innych rzeczy związanych z tematem, nie sposób wszystkiego wymienić, jednak będzie się działo!

Jak to będzie wyglądać:

Praktyka warsztatu obejmie:

 • pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym,
 • pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi i cielesnymi,
 • ćwiczenia indywidualne i w grupie,
 • relaksację,
 • przestrzeń terapeutyczną
 • przestrzeń na omawianie doświadczeń

Co można zyskać?

Świadomość i doświadczanie prowadzą do zwiększonego kontaktu ze sobą, stajemy się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, łatwiej i lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, co się w nas dzieje, wzrasta też zdolność do ekspresji. Podczas zajęć dotykamy bieżących konfliktów, progów i splątań wewnętrznych, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i zepchnięte głęboko, wciąż żyją w ciele, uczuciach, psychice – we wnętrzu. Uwalniamy je i w ten sposób odzyskujemy siebie, rozwijamy się, przekraczamy progi odgradzające od zasobów własnych i doświadczeń życia. Wszystko to skutkować może większym otwarciem, nowymi umiejętnościami w byciu i we współbyciu, poszerzoną świadomością Ja osobistego i relacyjnego, nowymi narzędziami w interakcjach, rozwiniętą zdolnością do nawiązywania i utrzymywaniu więzi, mniejszym lękiem.

 

Dla kogo?

 • tych, którzy cierpią w relacjach i chcieliby inaczej,
 • wszystkich, którzy zdają sobie sprawę, że ich problemy się powtarzają w kolejnych relacjach, a nie umieją sami tego zmienić,
 • osób, które nie mogą wejść w relację, mimo, że chciałyby tego,
 • wchodzących w związki z nieodpowiednimi parterami,
 • sfrustrowanych, którzy uważają, że gdzie indziej trawa wciąż bardziej zielona,
 • gorliwców, którzy biorą nadmierną odpowiedzialność w relacjach,
 • ostrożnych i wyczekujących, którym trudno się zaangażować,
 • nieśmiałych, którzy boją się nawiązać kontakty,
 • tych, którzy potrzebują informacji zwrotnych o sobie, chcą czegoś się o sobie dowiedzieć,
 • wszystkich, z którymi rezonuje to ogłoszenie.

Warsztat jest przeznaczony zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym, praca w doświadczeniu cielesnym, emocjonalnym i psychicznym daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy, jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.

Prowadzący warsztaty: Jarosław Józefowicz

AsystaIwona TarnowskaMarcin Bochenko

O METODZIE, KTÓRA ZOSTANIE WYKORZYSTANA PODCZAS WARSZTATU:

BIOENERGETYKA LOWEN’A

To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym, co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.

Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Analiza Bioenergetyczna może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

CZYM SĄ ĆWICZENIA LOWENA?

Spotkaniem ze swoim wnętrzem poprzez doświadczenia zapisane w ciele.
Warsztaty zaczniemy od ćwiczeń pogłębiających kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli w pewnym stopniu. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością, którzy również szukają lepszego kontaktu ze sobą.

 

W CZYM MOGĄ POMÓC TAKIE ĆWICZENIA?

Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem możemy stać się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, lepiej czujemy i rozumiemy to co się w nas dzieje, wzrasta też umiejętność wyrażania tego co czujemy i myślimy. Podczas ćwiczeń możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele. Ćwiczenia te są też świetne dla osób, które na co dzień czują się zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO UDZIAŁU W WARSZTACIE:

Metoda Lowena (Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Proszę o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:

stany psychotyczne

terapia psychotropowa

ciąża i okres połogu

różnego rodzaju stany zapalne i ostre

padaczka

jaskra

Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:

duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk

okres karmienia piersią

stosowanie środków farmakologicznych

ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli ktoś jest w trakcie terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w zajęciach bioenergetycznych.

W zajęciach (w tej samej edycji) nie powinny brać udziału pary, członkowie rodziny ani bliscy znajomi.

Termin:

25/26 czerwca 2022 (weekend)

Plan zajęć: 

Sobota: 10:00 – 18:00

Niedziela: 10:00 – 16:00

Przewidziana jest przerwa obiadowa.

Co zabrać ze sobą:

wygodne ubranie, typu dres lub legginsy;

duży ręcznik;

coś do zapisywania refleksji

 

MIEJSCE:

Warszawa, Stary Żoliborz

plac Joachima Lelewela 2 (na domofonie prosimy wybrać 1)

 

CENA WARSZTATU:

Przy wpłacie do 20 maja obowiązuje cena promocyjna 650 zł

Przy wpłacie po 20 maja cena regularna wynosi 740 zł

 

Zapisy:

tel. 533 782 123

mail: kontakt@holipsyche.pl

 

Wpłaty przyjmujemy na konto:

Holipsyche Jarosław Józefowicz

plac Lelewela 2

01-624 Warszawa

Rachunek Mbank: 84 1140 2004 0000 3502 8199 8364

W tytule prosimy o wpisanie „Ja w relacjach czerwiec” oraz imię i nazwisko uczestnika.

 

Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


W przypadku rezygnacji do 10 dni przed rozpoczęciem warsztatu zwracamy opłatę. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.