Katarzyna Niezgodzka

Lokalizacja: Ul. Kozietulskiego 1 lok. 2

PSYCHOTERAPEUTKA RODZINNA – TERAPIA DZIECI I MŁODZIEŻY, KONSULTACJE RODZICIELSKIE, TERAPIA OSÓB DOROSŁYCH

ZAPISZ SIĘ

Jestem absolwentką Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji wyspecjalizowaną w pomocy terapeutycznej i pracy z rodziną. Jestem psychoterapeutką pracującą w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) oraz uczestniczką programu licencyjnego Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Regularnie korzystam z metody Porozumienia bez Przemocy (NVC), szczególnie w obszarze budowania komunikacji, samoświadomości jak i mediacji. Stale się szkolę, uczestniczę w konferencjach poświęconym pracy terapeutycznej, a swoją pracę poddaję regularnej superwizji.

Co robiłam i co robię:

Od kilkunastu lat pracuję z dziećmi i młodzieżą podejmującą ryzykowne zachowania i ich rodzinami, a od sześciu lat pracuję także z osobami dorosłymi . Praca w środowisku klienta (rodziny lub grupy rówieśniczej) i podążanie za jego naturalną energią jest podstawą mojej wizji wspierania klienta w każdym wieku.

Na co dzień pracuję jako asystentka rodziny i trenerka warsztatów umiejętności opiekuńczo -wychowawczych w Ośrodku Pomocy Społecznej. Specyfika zawodu przyczyniła się do tego, że mam szeroką wiedzę z zakresu systemu wsparcia dziecka i rodziny oraz osób dorosłych zarówno instytucjonalnego jak i psychologicznego .

Doświadczenie zawodowe zdobywałam w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, jako kierowniczka świetlicy socjoterapeutycznej w Wilanowie oraz streetworkerka w Stowarzyszeniu Program Stacja i edukatorka prowadząca warsztaty psychoedukacyjne dla młodzieży i młodych dorosłych w różnych organizacjach pozarządowych. Odbyłam staże w Powiślańskiej Fundacji Społecznej i Stowarzyszeniu Dla Rodzin gdzie prowadziłam grupy socjoterapeutyczne. Współpracowałam z Warszawskim Domem Pod Fontanną, a także wspierałam osoby będące w kryzysie bezdomności w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi.

Jaka jest moja filozofia:

W codziennej pracy kieruję się filozofią opartą na zasobach klientki/a, jej/jego wewnętrznym potencjale i unikalnych sposobach nadawania sensu i znaczeń osobistym doświadczeniom. 

Proces terapeutyczny postrzegam jako spotkanie służące nie tylko rozwiązywaniu codziennych trudności, ale także jako element wspierający osiąganie wewnętrznej samoświadomości, uważności na samych siebie i nieustające rozwijanie się.

Chętnie korzystam z metod metaforycznych, projekcyjnych jak i również z pracy z ciałem i dramą. Wszystkie te metody pomagają w poszerzaniu perspektywy, ale również doświadczaniu tego co zamiany.

W pracy z rodzinami bazuję głównie na motywacji i podmiotowości swoich klientów oraz budowaniu pozytywnego i pełnego zasobów obrazu każdego członka rodziny i rodziny jako całości.

Dodatkowo pracuję inspirując się metodą systemu wewnętrznej rodziny (IFS). Jedną z osobistych specjalizacji i obszaru ciągłego rozwoju zawodowego jest praca z osobami młodymi o dorosłymi w obszarze SPEKTRUM NEUROROZNORODNOSCI a więc coś co widnieje pod nazwami ADHD i Autyzm

W wolnym czasie:

Dzięki dwóm psiakom nieustannie rozwijam swoje kompetencje w obszarze behawiorystyki i psychologii zwierząt.

Lubię gotować, najchętniej przy ognisku, potrawy niosące zdrowie dla ciała i duszy. Interesuję się nauką z zakresu zdrowego odżywiania, psychodietetyki i ziołolecznictwa. Chętnie spędzam czas w pobliżu natury: w lesie, na łące, nad morzem.

Jestem fanką komiksów i filmów MARVEL – nie tylko z racji ich walorów rozrywkowych, ale także przez terapeutyczny potencjał jaki niosą ze sobą historie bohaterów i ich mocy.