Lęk przed szkołą Inspiro

Lęk przed szkołą


Szkoła to miejsce, w którym dziecko spędza wiele czasu… Tu przeżywa pierwsze sukcesy i porażki, uczy się współpracy i budowania relacji z rówieśnikami, nieustannie testuje i poszerza swoją wiedzę i umiejętności. W szkole dziecko każdego dnia staje przed mniejszymi i większymi wyzwaniami, które u niektórych dzieci mogą przyczynić się do powstania lęku przed szkołą – zjawiska nierzadko nazywanego przez specjalistów fobią szkolną lub nerwicą szkolną.

Lęk przed szkołą to nie objaw lenistwa, ani wymówka, żeby zostać w domu. To realny problem, którego nie można lekceważyć. Jako dorośli często zapominamy, jak bardzo baliśmy się przed sprawdzianem czy odpowiedzią ustną… Najczęściej nasz strach mijał wraz z dzwonkiem na przerwę lub otrzymaniem wyniku testu. Dziecko cierpiące z powodu lęku szkolnego odczuwa taki strach cały czas. Jego strach nie mija wraz z dzwonkiem, zamiast tego w sytuacjach stresowych ulega pogłębieniu. Jak temu zapobiec?

Jak rozpoznać lęk przed szkołą?

Nerwica szkolna objawia się lękiem przed pójściem do szkoły. Dziecko może sygnalizować swoje objawy w bardzo różny sposób. Najbardziej typowe są objawy somatyczne – bóle brzucha, nudności, biegunki, duszności, nadmierne pocenie się, omdlewanie. Część dzieci doświadczających lęku przed szkołą komunikują swoje obawy wprost mówiąc o tym, że nie chcą iść do szkoły. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę jako rodzica/opiekuna jest również wycofanie się dziecka, brak pewności siebie, wrażenie bycia przestraszonym. Dziecko, które przed każdym pójściem do szkoły wygląda na przestraszone może cierpieć z powodu lęku szkolnego i nam tego nie komunikować. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy być wyczuleni komunikację werbalną i pozawerbalną, i co najważniejsze nie identyfikować leku przed szkołą jako objawu lenistwa.

Psychoterapeuta dziecięcy a lęk przed szkołą

Jeśli zaobserwujemy niepokojące symptomy warto je skonsultować ze specjalistą. Być może okaże się, że nasze dziecko miało po prostu zły dzień, może tydzień… Tak czy inaczej, objawów lęku przed szkołą nie wolno ignorować. Z czasem niepokojące objawy będą nawracały zwiększając swoją intensywność, co uniemożliwi dziecku normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach może skutkować depresją. Psychoterapeuta dziecięcy to osoba, której wiedza i doświadczenie pozwolą na trafną interpretację zachowania dziecka, a w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniej terapii, której zadaniem jest osłabienie lęku przed szkołą i budowanie pewności siebie dziecka.