Homo sapiens, jeśli sam jest wewnętrznie dzieckiem, to przytrzyma swoje dziecko. Ma je po to, żeby nim się zajęło, zamiast dać mu wolność i puścić w świat. O tym, co się dzieje, kiedy w rodzinie następuje odwrócenie ról i córka staje się matką swojej matki, mówi psycholog i psychoterapeutka prof. Katarzyna Schier.
W imię męskiej przyjemności udawałam orgazmy
Byłam nienasycona i agresywna – Autorka tych zwierzeń przyznaje się do tego, co wiele kobiet robi, ale ukrywa. Oszukiwała w łóżku, żeby mężczyźni nie pomyśleli, że jest oziębła i sfrustrowana.
Nie czujesz tego? To może oznaczać, że jesteś narcyzem
Wdzięczność to trudne uczucie. Czasem jej się od nas wymaga, czasem my potrzebujemy poczuć, że to, co robimy jest dla kogoś ważne. Z jednej strony każdy z nas jest kowalem swojego losu, a z drugiej kiedy czujemy się bezsilni, pomocna dłoń drugiego człowieka potrafi nas postawić na nogi.
Jakie mechanizmy obronne stosuje umysł, aby chronić nas przed trudnymi doświadczeniami?
Mechanizmy obronne to pojęcie wprowadzone przez twórcę psychoanalizy, Zygmunta Freuda i przejęte przez współczesną psychologię. Oznacza metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami w celu ochrony osobowości (ego), zmniejszenia lęku, frustracji i poczucia winy.
Ciało, czyli pole walki. Zamiast mu rozkazywać, posłuchajmy go
Czasem ciało mówi zamiast umysłu, wytwarzając objaw, który świadczy o tym, jak rozgrywane są wewnątrzpsychiczne konflikty. Bezdechy, duszności często wiążą się z lękiem przed odrzuceniem, z poczuciem bycia niekochanym. Kłopoty z zatokami mogą świadczyć o powstrzymywaniu lęku – rozmowa z Agnieszką Iwaszkiewicz, psychoterapeutką.