Z jednej strony ludzie w śpiączce i stanach podobnych wydają się nieobecni.

Wykazują minimalny lub zerowy kontakt z otoczeniem, nie sposób się z nimi porozumieć, brak jest adekwatnych, zrozumiałych reakcji.

Patrząc z zewnątrz naprawdę łatwo pomyśleć, że w środku nikogo nie ma.

Z drugiej strony, coraz liczniejsze doświadczenia oraz badania wykorzystujące nowoczesne technologie pokazują, że w większości przypadków świadomość w jakimś stopniu zostaje zachowana. Wewnętrznie, takie osoby, pomimo odcięcia od świata zewnętrznego, są. To, co się w nich dzieje, to pewnego rodzaju tajemnica, trudno jednoznacznie określić ich przeżycia, zdolności do odbierania i przetwarzania informacji i bodźców, wejść w ich sposób przeżywania, jednak jest to raczej skutek bariery poznawczej, niż braku obecności.

Pewne jest, że ludzie w śpiączce i stanach podobnych nie są w stanie nawiązać kontaktu na zasadach z „naszego świata”. Co oznacza, że to my musimy dostosować się do nich, nauczyć podążać za nimi i za tym, co się z nimi dzieje, towarzyszyć im tam, gdzie przebywają. Tego typu podejście proponuje psychologia procesu – wykorzystujemy umiejętności i narzędzia do bycia z osobami w śpiączce i stanach podobnych w taki sposób, który będzie dla nich wspierający i ułatwiający przebieg zachodzących procesów.  W taki sposób pisze o tym Arnold Mindell w książce „Śpiączka, klucz do przebudzenia”:

Pracę z ludźmi pogrążonymi w stanie śpiączki można postrzegać jako pewnego rodzaju formę czystej komunikacji. Polega ona na przebywaniu w bardzo bliskiej relacji, w której terapeuta pomaga klientowi znajdującemu się w tym stanie nauczyć się sposobu w jaki może on pracować i porozumiewać się z samym sobą.

Zapraszam na zajęcia, podczas których będziemy uczyć się świata osób w stanie śpiączki. Skupimy się na budowaniu świadomości zachodzących procesów, nabywaniu narzędzi do komunikacji i kontaktu, poznawaniu perspektywy psychologii procesu na stan śpiączki i pracę z nim.

Zajęcia przeznaczone są dla:

– rodzin i opiekunów osób w stanie śpiączki
– osób zawodowo zajmujących się ludźmi w stanie śpiączki i ich opiekunami
– studentów psychologii procesu i innych kierunków
– wszystkich, których ciekawi podejście psychologii procesu do pracy ze śpiączką

Prowadzący: Jarosław Józefowicz, psycholog, psychoterapeuta
Informacje i zapisy: tel. 533 782 123, mail: info@inspirowarszawa.pl
Termin: Sobota, 01.04.2017, godz. 10-18
Koszt: 170 zł
Miejsce: Ośrodek terapeutyczno – rozwojowy INSIPRO, Warszawa ul. Kozietulskiego 1 lok. 2

Ilość miejsc jest ograniczona wielkością sali, w przypadku większej liczby chętnych decydować będzie kolejność zgłoszeń.