Można by pomyśleć, że koniec to koniec i nad czym tu się rozwodzić. A jednak kończenie, żegnanie, rozstawanie się okazuje się zazwyczaj dosyć ważnym i nośnym psychologicznie momentem, gdzie oprócz aktualnego przeżycia, uruchamiają się w nas procesy ogólnie związane z przeżywaniem straty, opuszczeniem, obawy przed zmianą, przed tym, co dalej. W takiej chwili może pojawiać się naprawdę wiele różnorodnych emocji, uczuć, doznań. Każdy ma swój specyficzny sposób radzenia sobie z odchodzeniem kogoś czy czegoś, czy masz świadomość jaki jest Twój? Zapraszam, by przy okazji ostatnich zajęć uświadomić sobie osobiste procesy, które pojawiają się w takich sytuacjach. Zajęcia przeznaczone są dla osób, które brały udział w poprzednich zajęciach cyklu „ Ku wnętrzu”, spotkanie wyjątkowo ma formę zamkniętą.

 

Kończenie to motyw przewodni najbliższych zajęć  (25.06) cyklu „Ku wnętrzu” opartych na metodzie Lowena, a jeszcze parę słów o cyklu jako takim. Jego zamysłem było stworzenie przestrzeni umożliwiającej poznawanie siebie od różnych stron, w szczególności odkrywanie głosu własnego ciała. Po co? Na człowieka można popatrzeć jak na wielowarstwowy tort – ciało, emocje, intelekt. Poszczególne warstwy przenikają się, dając doskonale komponującą się całość. Nie zawsze jednak umiemy delektować się pełnym smakiem, raczej zachowujemy się jak ktoś wyjadający bakalie z ciasta. Z upodobaniem sięgamy po intelekt, rzadko i raczej niechętnie po emocje, zaś doświadczenia ciała z różnych powodów wycinamy ze świadomości, trochę jakbyśmy rozszczepiali się na głowę i resztę, resztę uznając za niebyłą. Tym razem, podczas zajęć, zrobimy odwrotnie: skupimy się przede wszystkim na ciele i emocjach, a głowę odsuniemy odrobinę na bok. Spróbujemy w ten sposób przybliżyć się do doświadczania życia w pełny i naturalny sposób, za którym w większości pewnie trochę tęsknimy, wszak człowiek jest całością: ciałem, myśleniem, czuciem. Czy są jakieś emocje, które kogoś wyjątkowo nie dotyczą? Nie ma! Czy określając siebie, można pominąć choćby najmniejszy kawałeczek ciała? Nie da się! Żeby wiedzieć jak naprawdę smakuje życie, czerpać z niego satysfakcję i radość, przeczuwamy, że trzeba je przeżywać w sposób holistyczny, nie tylko poprzez wybrane fragmenty. Alexander Lowen, twórca Analizy Bioenergetycznej, pisał:„ Bioenergetyka to przygoda odkrywania samego siebie”. Zapraszam do przeżycia wspólnie przygody odkrywania głosu swojego ciała i swoich emocji, snucia pogłębionych refleksji, do spotkania z własnym wnętrzem.

 

25.06 odbędą się zajęcia ostatnie poświęcone tematowi kończenia, podczas poprzednich spotkań mieliśmy okazję krok po kroku coraz bardziej zanurzać się w siebie zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i relacyjnym i grupowym, eksplorując m.in. takie zagadnienia:

Jaki mam kontakt ze sobą? Kim jestem dla siebie? Co dzieje się w moim ciele, czego ono chce? Co mówi o mnie? Jaką historię opowiada zbroja mojego ciała? Co mnie porusza, a co zamyka? Jakie emocje dopuszczam, na jakie nie mam zgody? W jaki sposób moje procesy psychiczne i emocjonalne wyrażają się poprzez ciało? Jakie są moje optymalne granice? Jaki jestem w relacjach? Jaki jestem w grupie?

 

 

Prowadzący: Jarosław Józefowicz, asysta Marcin Bochenko

 

Zapisy: tel. 533 782 123, mail: kontakt@inspirowarszawa.pl

Termin: poniedziałek 25.06 w godz. 18.30-21.00.

Miejsce: Centrum Żoliborz, pl. Inwalidów 10, II piętro, Sala Dąb
Cena: 100 zł/zajęcia

 

Uwaga: proszę zabrać ze sobą wygodne ubranie, wodę i duży ręcznik.

 

W celu zagwarantowania miejsca prosimy o wpłatę (także za pojedyncze zajęcia) na nr konta: Inspiro Joanna Barlińska, nr rachunku 61 1140 2004 0000 3002 7586 7265

 

W przypadku rezygnacji do 3 dni przed rozpoczęciem cyklu lub poszczególnych zajęć zwracam połowę wpłaconej kwoty. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.