Daleko i blisko

 

Oddalenie daje bezpieczeństwo, lecz grozi wyobcowaniem i izolacją. Bliskość, z kolei, pozwala na spotkanie, choć może być nadmierna czy zalewająca. Najbliższe zajęcia 19.11 poświęcone będą relacjom, gdzie blisko i daleko są zagadnieniami bazowymi, nabierają znaczenia już od pierwszych chwil życia, potem odgrywają rolę na jego kolejnych etapach. Zapraszam tych, którzy czują, ze zbliżają się z innymi za bardzo, tych, którzy wciąż z podniesioną gardą nie dopuszczają do siebie innych, i wszystkich, z którymi temat w jakiś sposób rezonuje.

 

O cyklu „Ku wnętrzu”
Zamysłem całego cyklu i poszczególnych spotkań jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej poznawanie siebie od różnych stron, w szczególności odkrywanie głosu własnego ciała. Po co? Bo na człowieka można popatrzeć jak na wielowarstwowy tort – ciało, emocje, intelekt. Poszczególne warstwy przenikają się, dając doskonale komponującą się całość. Nie zawsze jednak umiemy delektować się pełnym smakiem, raczej zachowujemy się jak ktoś wyjadający bakalie z ciasta. Z upodobaniem sięgamy po intelekt, rzadko i raczej niechętnie po emocje, zaś doświadczenia ciała z różnych powodów wycinamy ze świadomości, trochę jakbyśmy rozszczepiali się na głowę i resztę, resztę uznając za niebyłą. Tym razem, podczas zajęć, zrobimy odwrotnie: skupimy się przede wszystkim na ciele i emocjach, a głowę odsuniemy odrobinę na bok. Spróbujemy w ten sposób przybliżyć się do doświadczania życia w pełny i naturalny sposób, za którym w większości pewnie trochę tęsknimy, wszak człowiek jest całością: ciałem, myśleniem, czuciem. Czy są jakieś emocje, które kogoś wyjątkowo nie dotyczą? Nie ma! Czy określając siebie, można pominąć choćby najmniejszy kawałeczek ciała? Nie da się! Żeby wiedzieć jak naprawdę smakuje życie, czerpać z niego satysfakcję i radość, przeczuwamy, że trzeba je przeżywać w sposób holistyczny, nie tylko poprzez wybrane fragmenty. Alexander Lowen, twórca Analizy Bioenergetycznej, pisał:„ Bioenergetyka to przygoda odkrywania samego siebie”. Zapraszam do przeżycia wspólnie przygody odkrywania głosu swojego ciała i swoich emocji, snucia pogłębionych refleksji, do spotkania z własnym wnętrzem.

19.11 odbędą się zajęcia, podczas których zbliżymy się do świata relacji ze szczególnym uwzględnieniem bliskości i oddalenia. Kolejne zaś spotkania cyklu będą okazją, by krok po kroku coraz bardziej zanurzać się w siebie zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i relacyjnym i grupowym, eksplorując min. takie zagadnienia:

 

Jaki mam kontakt ze sobą? Kim jestem dla siebie? Co dzieje się w moim ciele, czego ono chce? Co mówi o mnie? Jaką historię opowiada zbroja mojego ciała? Co mnie porusza, a co zamyka? Jakie emocje dopuszczam, na jakie nie mam zgody? W jaki sposób moje procesy psychiczne i emocjonalne wyrażają się poprzez ciało? Jakie są moje optymalne granice? Jaki jestem w relacjach? Jaki jestem w grupie?

Grupa ma charakter otwarty, można przyjść na dowolnie wybrane zajęcia. Jednak, jak w większości metod, z kolejnymi spotkaniami uczestnik uczy się jak lepiej korzystać z zajęć, oswaja się z nowymi rzeczami na pierwszych spotkaniach, aby później móc głębiej doświadczyć kolejnych, dlatego zachęcam do doświadczenia całego cyklu czy większej ilości zajęć.

Przeciwskazania:

Metoda Lowena(Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Proszę o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:

– stany psychotyczne

– terapia psychotropowa

– ciąża i okres połogu

– różnego rodzaju stany zapalne i ostre

– padaczka

– jaskra

Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:

– duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk

– okres karmienia piersią

– stosowanie środków farmakologicznych

– ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych

Prowadzący: Jarosław Józefowicz, asysta Iwona Tarnowska, Marcin Bochenko
Zapisy: tel. 533 782 123, mail: kontakt@inspirowarszawa.pl
Termin: najbliższe zajęcia 19.11, kolejne: 26 listopada 3,10 grudnia 2018, godz. 18.30-21

Miejsce: Żoliborz, 8 min pieszo od placu Wilsona.
Cena: 100 zł/zajęcia, opłatę i tym samym rezerwację miejsca proszę robić na konto Inspiro nr. 61 1140 2004 0000 3002 7586 7265

Proszę zabrać ze sobą wygodny strój typu dres, większy ręcznik i wodę do picia.

Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona wielkością sali, decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo w zapisach mają osoby, które uczestniczyły w poprzednich zajęciach cyklu „Ku wnętrzu”.

W przypadku rezygnacji do 3 dni przed rozpoczęciem cyklu lub poszczególnych zajęć zwracam połowę wpłaconej kwoty. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.