„Co by się stało, gdybym pojawiła się przed wami zła, brzydka, gniewna, zazdrosna, zagubiona? Co stałoby się z waszą miłością? A przecież taka również byłam? Czy oznacza to, że kochaliście nie mnie, lecz jedynie to, co widzieliście? Porządne, godne zaufania, wrażliwe, pełne zrozumienia, wygodne dziecko, które w gruncie rzeczy było zupełnie kim innym? Co stało się z moim dzieciństwem? Czy nie okradziono mnie z niego? Nie ma już powrotu. Nigdy już tego nie nadrobię. Zawsze byłam tylko małą dorosłą”

Poruszający cytat z książki „Dramat udanego dziecka” Alice Miller opowiada o sytuacji ludzi, którzy zaznali uznania związanego ze spełnianiem oczekiwań, miłości opartej na warunkach, akceptacji jedynie wtedy, gdy byli tacy, jak od nich wymagano. Te słowa opisują świat tych, którzy czuli, że tacy, jacy są, to za mało, że nie wystarczy być, trzeba bardzo się starać i zasługiwać na miłość. Po latach, kiedy przeszłość jest coraz bardziej wspomnieniem, osoby z takimi doświadczeniami, pomimo sukcesów w życiu, czują się wewnątrz słabe, samotne, z nieprzebranymi pokładami ukrytego smutku, lęku i złości. Szukają sposobu, aby się naprawić, trochę na podobieństwo maszyny czy automatu, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że tym do czego tęsknią i czego potrzebują, jest być i czuć. Nie wiedzą tego, gdyż nie poznały, jak to jest zostać przyjętym jako istota ludzka.

Zapraszam na grupę prowadzoną metodą Lowena „Ciągle nie dość”, w trakcie której będziemy zbliżać się do swoich ukrytych przeżyć, do głębokich pokładów opuszczenia i tego, co nie przyjęte, po to, aby stamtąd rozpocząć drogę ku samym sobie.

Grupa skierowana jest do osób, które:

– dużo działają a trudno im być,
– wydaje im się, że muszą zasłużyć, aby ich ktoś lubił, kochał,
– czują się słabe i wstydzą się tego, nie mogą się do tego przyznać,
– przeżywają samotność i wyobcowanie,
– skrywają pokłady smutku, lęku i złości,
– starają się wszystkich zadowolić i spełniać oczekiwania,
– podchodzą do życia perfekcyjnie i w sposób kontrolujący,
– patrzą na życie i innych ludzi idealizując, a za chwilę negując,
– wszystkich, z którymi ta treść w jakiś sposób rezonuje.

Warsztat jest przeznaczony zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym, praca z ciałem daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy, jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.

Praktyki warsztatu obejmują:
-pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym
-pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi
-pracę z ciałem i oddechem,
-ćwiczenia indywidualne i w grupie,
-relaksację,
-przestrzeń na omawianie doświadczeń

Co zabrać ze sobą:
-wygodne ubranie, typu dres lub legginsy,
-duży ręcznik,
-matę,
-coś do zapisywania refleksji

O METODACH, KTÓRE ZOSTANĄ WYKORZYSTANE PODCZAS WARSZTATU:

PSYCHOLOGIA PROCESU
To metoda humanistyczna, opierająca się na pracy z doświadczeniem, otwierająca dostęp do potencjału. Podchodzi do człowieka i ważnych dla niego zagadnień w sposób możliwie otwarty i szeroki, bez specjalnych założeń, nastawienia czy uprzedzeń. Skupia się na tym, co pojawia się w doświadczeniu i pomaga w odkrywaniu ukrytej tam mądrości.
Praca z procesem uczy, jak żyć w świecie, który nas otacza, pomaga dostrzegać bogactwo i niezwykłość tego, co w nas i wokół nas. Obejmuje sny, symptomy fizyczne, codzienne trudności, problemy w kontaktach z ludźmi, pracę z osobami w zmienionych stanach świadomości, w tym z osobami w pogrążonymi w śpiączce, zajmuje się tym, co dzieje się w relacjach, uwzględnia także społeczne aspekty indywidualnych problemów.

BIOENERGETYKA LOWENA
To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.
Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

CZYM SĄ ĆWICZENIA LOWENA?
Doświadczeniem, gdzie poprzez ćwiczenia uczymy się siebie na nowo. Zaczniemy od ćwiczeń pogłębiających kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli w pewnym stopniu. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością, którzy również szukają lepszego kontaktu ze sobą.

W CZYM MOGĄ POMÓC TAKIE ĆWICZENIA?
Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem możemy stać się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, lepiej czujemy i rozumiemy to co się w nas dzieje, wzrasta też umiejętność wyrażania tego co czujemy i myślimy. Podczas ćwiczeń możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele. Ćwiczenia te są też świetne dla osób, które na co dzień czują się zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

PROGRAM WARSZTATU:
17.V. (piątek)
Przyjazd i rejestracja
20.00-21.00 spotkanie zapoznawczo-organizacyjne

18.V(sobota)
09.00 śniadanie
10.00- 13.00 warsztaty
13.30 obiad
16.00-18.30 warsztaty
19.00 kolacja

19.V (niedziela)
9.00 śniadanie
10.00- 16.00 warsztaty
16.30 obiad i wyjazd

Przeciwskazania:
Metoda Lowena (Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Proszę o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.
Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:
– stany psychotyczne
– terapia psychotropowa
– ciąża i okres połogu
– różnego rodzaju stany zapalne i ostre
– padaczka
– jaskra

Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:
– duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
– okres karmienia piersią
– stosowanie środków farmakologicznych
– ogólny słaby stan organizmu
Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w zajęciach bioenergetycznych

W zajęciach (w tej samej edycji) nie powinny brać udziału pary, członkowie rodziny, ani bliscy znajomi.

Prowadzący: Jarosław Józefowicz psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, facylitator analizy bioenergetycznej; http://www.inspirowarszawa.pl/o-nas/jaroslaw-jozefowicz, asysta Iwona Tarnowska, Marcin Bochenko.

Zapisy: tel. 533 782 123, mail: kontakt@inspirowarszawa.pl
Termin: 17.05-19.05.2019

MIEJSCE:
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz”,
Nowe Kawkowo 52a

CENA WARSZTATU
660 zł + koszty pobytu i wyżywienia
Gwarancją miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 200 zł. Pozostała część kwoty (460 zł) płatna do 3.05.2019r.
Wpłaty przyjmujemy na konto:
61 1140 2004 0000 3002 7586 7265
Inspiro Joanna Barlińska, ul. Kozietulskiego 1m2 01-552
W tytule prosimy o wpisanie „Ciągle nie dość, imię i nazwisko uczestnika”.

Zakwaterowanie w ośrodku: : 32-85zł/os/doba plus 75zł/dzień całodzienne wyżywienie (trzy posiłki wegetariańskie). Rezerwacja miejsca bezpośrednio w Ośrodku mailowo: kawkowo@tuiteraz.eu (z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty i tytułu wydarzenia).

Konieczne jest dokonanie rezerwacji w Inspiro (warsztat) jak i w ośrodku Tu i Teraz (nocleg plus wyżywienie).

Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W przypadku rezygnacji do 14 dni przed rozpoczęciem cyklu zwracam zadatek. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.