Dlaczego warto uczestniczyć w męskiej grupie? Co jeżeli nie lubię otwierać się przy obcych? 
Uczestnictwo w męskiej grupie to ciekawa okazja poznania siebie i innych, w ramach grupy osób, które dzielą z nami podobne zainteresowania, sytuację i dylematy życiowe. To możliwość rozwijania kontaktu ze swoją męskością. Zarówno w wymiarze osobistym – zastanowimy się, co oznacza męskość indywidualnie, dla każdego z nas: jak postrzegamy samych siebie, co w sobie lubimy, a co chcielibyśmy w sobie zmienić, bądź rozwinąć. Wejdziemy też w świat relacji – rodzinnych, damsko-męskich, czy zawodowych – i przyjrzymy się temu, jak to jest być mężczyzną w kontakcie z innymi ludźmi. Skupimy się też na męskości w wymiarze psychologii głębi. Nasze spotkania będą też okazją to stworzenia męskiej wspólnoty – przestrzeni na przeżycia i na wymianę myśli w grupie mężczyzn.

Nasza współczesna kultura nastawiona jest między innymi na osiąganie sukcesu (jakkolwiek go nie rozumiemy). Biegniemy przez życie, zapatrzeni w kolejne cele, w niektórych obszarach czujemy się lepsi, w innych gorsi, bezustannie rywalizujemy i traktujemy to śmiertelnie poważnie, podskórnie czując, że inni ludzie nam zagrażają. Często w tej gonitwie zapominamy o zwyczajnym braterstwie – o zatrzymaniu się i pobyciu razem w bezpiecznej i wspierającej atmosferze, w której możemy wspólnie zastanowić się nad tym, kim jesteśmy jako mężczyźni i co jest dla nas tak naprawdę ważne.

Dlaczego mówi się o „kryzysie męskości?”

Jednym z powodów jest mała ilość kontaktów pomiędzy mężczyznami, a co za tym idzie brak przeżyć i wzorów, na podstawie których moglibyśmy mieć pomysł na to, „co to znaczy być facetem”. We współczesnych czasach coraz bardziej zacierają się granice pomiędzy płciami. Jednocześnie w naszej kulturze mało jest miejsca na głębszą refleksję nad pytaniami: „co to znaczy być, czuć i zachowywać się jak mężczyzna? czy istnieją różne rodzaje męskości? jak wygląda inicjacja w dorosłe życie – z chłopca w mężczyznę? w jaki sposób mężczyzna może podejmować swoje role w świecie – ojca, syna, partnera, przyjaciela, szefa, pracownika?”. Z drugiej strony, jesteśmy zalewani plastikowymi poradami zawierającymi krótkie i powierzchowne instrukcje w tym temacie.

Właściwie całkowicie zanikły rytuały inicjacyjne, dzięki którym chłopiec przechodził w dorosłość i znajdował miejsce wśród innych mężczyzn.

Czy prawdziwi mężczyźni płaczą i dlaczego tak?

Prawdziwi mężczyźni nie płaczą – bo tak 😉

A teraz na serio – przykład z płaczem jest już trochę wyświechtany i zużyty, ale ważnym pozostają pytania: „jaki mamy kontakt z naszymi emocjami?” „na jaki ich wyraz dajemy sobie pozwolenie?” „na ile jesteśmy ograniczeni przez wzory rodzinne i kulturowe”. Z naszej perspektywy prawdziwy facet, to taki, który jest prawdziwy dla samego siebie – wie co myśli i czuje i zgodnie z tym autentycznie się zachowuje.

Stereotypy vs archetypy. W jaki sposób stereotypowe myślenie podcina nam skrzydła, a psychologia głębi daje narzędzie do poznania siebie?

Stereotypy i wzory kulturowe mają swoją wartość. Opisują świat w jakim żyjemy i udzielają prostych podpowiedzi na temat rzeczywistości wokół. Jednak ich minusem jest to, że nie zawsze pozwalają nawiązać autentycznego kontaktu ze sobą i potrafią skłonić nas do sztucznych starań wpisania się w pewien kanon zachowań, które nie są zgodne z tym jak się czujemy. Psychologia głębi jest o tyle ciekawą perspektywą, że stwarza warunki do poznania siebie na drodze doświadczeń i wyciągnięcia własnych opinii. Dodatkowo świat archetypów, czyli uniwersalnych wzorów ponad kulturowych, może połączyć nas z wymiarem męskości, który nie ogranicza sie do danego społeczeństwa, czasów, czy tradycji.

„Ten typ tak ma” – czyli nasze podstawowe prawo to prawo do bycia sobą

Ewidentnie każdy z nas ma fundamentalne prawo do własnej wizji i wyrazu swojej męskości. Taki chyba właśnie urok bycia mężczyzna 😉

W jaki sposób 5 tygodni pracy może mieć trwały wpływ na poczucie samego siebie?

Nie może. Każda zmiana, rozwój i praca nad sobą są procesem długofalowym wymagającym wiele energii, czasu i wysiłku. Podczas naszych warsztatów dołożymy wszelkich starań, by facet doświadczył i dowiedział się jak najwięcej, rozpoczynając te procesy.

Nie jesteśmy natomiast osobami, które obiecują głęboką zmianę osobowości w jeden weekend, jak to często można zaobserwować na ogłoszeniach różnych szkoleń i warsztatów. Dużą wartością jest dla nas uczciwość i rzetelne obchodzenie się z tematami, z jakimi przychodzą do nas ludzie.

Natomiast to, co możemy zagwarantować, to rzetelne przedstawienie informacji oraz zaproponowanie ćwiczeń, które pozwolą odnieść tę wiedzę do własnych doświadczeń. Czy zmiany będą krótko, czy długotrwałe, zależy w dużej mierze od zaangażowania każdego uczestnika oraz od tego jak zdecyduje się wdrażać w swoje życie to, co uzna za wartościowe z warsztatów.